Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Lugesin huviga kahte artiklit 4. augusti VES-s: “Tagasi juurte juurde! Rahvuskaaslaste noortevahetus Eestis” ja Sirje Kiini “Tere, tere, globaalne eestlane!” Mõlemad artiklid sisaldavad hulganisti informatsiooni eesti keele ja kultuuri tuvustamisest ja tulevikust.


Minule jäi silma tänu tegemine mitme isiku ja ameti hulgast Taarale ja Oskar Looritsale Eesti kodu(maa) ja rahvavaimu  olemasolu eest. Jätan Taarale tänu ja palvete tegemise Issanda Kristuse aastal 2016 kõrvale kui kirjutaja isikliku usulise omapärasuse.  


Oskar Looritsa isik seob need kaks artiklit kokku. Leidsin, et Looritsa all toodud sõnad on sobivaks õpetuseks Rahvuskaaslaste  ja Seiklejate Vennaskonna noortevahetuse programmi koostajaile ja läbi viijaile. Näib, et Eesti kirikute ja eriti luteri kiriku ajalooline  ja tänapäevane tähtsus on noortevahetuse programmist välja jäetud. Vastandlikult Noortevahetuse kiriku ja usu unustamisele on  folkloristi  ja keeleteadlase, Tartu ülikooli eradotsendi Oskar Looritsa põhjus olla ja jääda Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku liikmeks, kuigi ta oli ateist. Kui temalt küsiti põhjust “Miks ta on ateistina kiriku liige?” vastanud doktor Loorits, et sellepärst, et kirik on kõige kasulikum organisatsioon eestlusele ja Eestile.

 
Mis on juhtunud praeguste Eesti Rahvuskaaslaste ja Seiklejate Vennaskonna “ateistide” arusaamises kiriku ja usu tähtsusest Eesti rahvale, et nad ei nimeta ega oletetavasti ka esita noortele Eesti luteri kiriku ja õpetajate mõju ja tähtsust Eesti rahva vaimuliku ja hariduse elule, eriti Vennastekoguduse ja estofiilide ja ärkamisaja kirikuõpetajate tegevuse tagajärjel 18. ja 19. sajandeil?


Suur oli ka kiriku osatähtsus eesti rahva vaimsele ja rahvuslikule vastupanule ateistliku reziimi valitsuse aastatel. Kirik oli ainuke organisatsioon, mis lubati ametivõimude poolt toimida, kuigi seda peeti teadusliku ateismi õpetuses “tagurlikuks, kodanlikuks, ebausu pimeduse jäänuseks,” millest nõukogude inimesel pole mingit kasu. Aga kirik elab ikka edasi Toompeal EELK peapiiskopi ja Toomkiriku peapiiskopliku kogudusega.


Soovitan Rahvuskaaslastel ja Seiklejatel õppida doktor Oskar Looritsalt  Eesti kiriku austamist või vähemalt sellega kultuuriliselt ja rahvuslikult läbi  käimist.

 

Õpetaja Thomas Vaga, E.E.L.K. piiskop electus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo