Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

trumpHommikul ärgates tundsin jahedust ja niiskust, mis tuletas mulle meelde kauget minevikku ja unustusehõlma vajunud aega, mil meid Lakewoodis New Jerseys eesti skaudilaagris hommikul üles aeti ja järve pesema kupatati. Aga ka üht suvehommikut Bavarias.


Vanemaks saades hakkavad igasugused lõhnad ja vaatamisväärsused vallandama lapsepõlvemälestusi. Täna murutraktoriga niites lõi mulle ninna umbrohulõhn, samasugune, nagu levis Lübecki põgenikelaagri ümbruse põldudelt. Olin seal kuni viieaastaseks saamiseni. Ka rooside lõhn meie taluaias meenutas mulle seda kauget aega Lübeckis, sest ma mäletan, et enne Ameerikasse seilava laeva peale astumist mängisime sõpradega roosiaias.


Võib-olla hakkan veelgi rohkem mälestustega võitlema, kui mulle aastaid turjale lisandub. Ehk kutsuvad nad esile ka mingeid vastureaktsioone. Mulle meeldivad need rännakud möödunud aegadesse, isegi kui need on ähmased ja ma ei suuda esile tuua seda, mis need tegelikult tähendasid.


Võib-olla on mind vallanud lihtsalt igatsus mineviku järele, kus kogu elu tundus olevat parem, ma ise olin veel noor, terve ja tugev ning tulevik oli veel ees.


Aga võib-olla tunneb kogu meie põlvkond sama ja väljendab end meedia kaudu, selgitades presidendikandidaat Donald Trumpi võlu. Mehe, kes tahab Ameerika jälle suureks teha. Mina tõlgendan tema tahtmist nii, et ta mõtleb selle all jälle valget ja kristlikku Ameerikat. Kuid see ei olnud minu mäletamist mööda nii. Me unustame tolleaegsed – külma sõja aegsed – hirmud, rassimeeleavaldused, korruptsiooni.


Venemaa on rünnanud Türgit juba aastaid, kuna peab teda NATO sülekoeraks ja kuna ta tahab astuda Euroopa Liitu. Aga EL-i tulevik ei ole enam kunagi sama, mis ta oli enne Brexitit. Näiteks Kreeka ja Itaalia võivad olukorda näha kui võimalust lahendada oma probleemid. Sündmustega Türgis taipas Venemaa, et aktiivne islamimeelne Türgi on oht ka tema stabiilsusele.


Miski ei ühenda rohkem kui ühine vaenlane. Et islamist võib saada probleem nii Venemaale kui ka Läänele, siis ehk rahustab see Putini musklid Ukrainas ja lõdvendab ohtu ka Balti riikidele, nii et Venemaa hakkab tegelema omaenda muredega.


Maailm on muutunud nii keeruliseks, et enam ei ole aru saada, kes on head ja kes pahad või kes tõmbab tegelikult niite. Me lootsime, et maailm muutub paremaks ja stabiilsemaks, kui Nõukogude Liit kokku kukub, aga nüüd, kui see on juhtunud, pole rahu saabunud – elu on veelgi keerulisem, kui ta oli kohe pärast Teist maailmasõda.


Ajaloost on meil palju õppida, aga ainuke asi, mida me pole kunagi minevikust õppinud, on see, et me oleksime võinud ajaloost õppida.


Viido Polikarpus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo