Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Käes on aeg, mil me jälle anname endale lubaduse hakata paremaks inimeseks, kui me seni oleme olnud. Selleks tuleb järgida kümmet käsku, mis inimestel aasta lõpus ikka meeles mõlguvad.


Esimene on tahe olla rohkem koos oma perekonna ja sõpradega. Nooruses on seda lihtne ellu viia, aga mida vanemaks inimene muutub, seda keerulisemaks need suhted muutuvad, sest nii pere kui sõprade teed viivad üksteisest üha rohkem lahku. Kõigil on ju oma siht. Facebook on siin teinud imet ja aidanud oma teises maailmanurgas elavate lähedaste ning vanade kamraadidega uuesti ühendust luua. Skype aga on isegi parem abimees. Olen tihti skaipinud oma Ameerikas elava tütretütrega, kes on aasta vana ja juba tunneb mind hääle järgi ära, hakkab naerma ja isegi tantsima, kui ma talle kitarri mängin.


Teiseks lubaduseks on ennast rohkem liigutada, mis aitab ka suveks rannavormi saada. Miks see hea on, seda pole vaja suurt põhjendadagi. Siin pean tunnistama, et ma olen olnud väga laisk. On olnud aegu, kus ma jooksin igal hommikul seitse-kaheksa kilomeetrit, täna on mul raskusi, et viisteist minutit järjest kõndida. Aga – ma püüan end kokku võtta ja parandada ning kui lumi maha tuleb, siis lähen suusatama.


Kolmandaks tuleb lahti saada oma suurest kõhust. Paljud täiskasvanud on ülekaalulised. Selle punkti täitmisel peab olema järjekindel. Olen suurema osa oma elust olnud taimetoitlane ja avastanud, et šokolaad, kringel ja kartulid ei ole just kõige paremad toiduained, mida iga päev näost sisse ajada. Ka poolfabrikaate ei tohiks üleliia kasutada.


Neljandaks – ära suitseta! Seda punkti olen ma täitnud juba rohkem kui nelikümmend aastat. Suitsetamist ei peetud probleemiks, kui kõik ümberringi tossutasid – pangas, ülikooliruumides, kohtumajades, lennukites. Ka tuhatoose oli pandud igale poole. Tänapäeval on suhtumine suitsetamisse totaalselt muutunud. Kutsun kõiki, kes sellest pahest lahti pole saanud, seda tegema 2016. aastal! Mõtelge nii, et kui te ei tee seda nüüd, siis ei tee te seda kunagi. Ja see oleks ju hirmutav!


Viiendaks – elu tuleb nautida! Tuleb proovida midagi uut, näiteks leida endale uus hobi, minna teatrisse, lugeda head raamatut või minna jõusaali. Viimane aitab tõhusalt ka kolmanda punkti juures.


Kuuendaks tuleb hoiduda alkoholist. Kuna igasugustel üritustel ja kokkusaamistel on laual ka alkohol, siis on seda käsku tihti raske täita. Isegi filmide esitlustel minnakse kinosaali, veinipokaal käes! Või religioossetel üritustel. Mina jätsin alkoholiga jumalaga isegi enne, kui ma tegin seda suitsetamisega. Sain aru, et ma olin nautinud purjus olemist ja see on juba ohtlik tunne. Rääkimata sellest, et see võib viia ohtlike tagajärgedeni. Mind aitasid palju oma probleemist ülesaamisel Anonüümsete Alkohoolikute rühmitus.


Seitsmendaks – saa lahti võlgadest! Vähesed meie seast võivad ütelda, et raha ei ole nende jaoks probleem. Eriti, kui peres on lapsed. Kui te aga saate kontrolli oma raha liikumise üle, siis on järgmine aasta teile märksa meeldivam.


Kaheksandaks – õpi midagi uut! Võib-olla oleks selleks mõni uus keel? Või kuidas oma iPadiga hakkama saada? See on kõige lihtsam neist kümnest lubadusest või käsust, mida 2016. aastal täita.


Üheksandaks – aita ligimest. Näita selleks ise eeskuju teistele.


Kümnendaks – ole oma elus ja tegemistes organiseeritud. Minu jaoks on see küll kõige raskem punkt. Aga lootus sureb viimasena ka siin.


Loodan, et suudan järgida neid kümmet käsku aastal 2016. Kasvõi paari nädala jooksul, kui mitte kauem. Ja ainult siis, kui täidan kümnenda käsu.

 

Viido Polikarpus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo