Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Olen kogu oma elu tahtnud olla suur kirjanik, kunstnik või laulja, kuid minu kõrvus kõlab Oscar Wilde´i lause: „Ma olen liiga vana, et olla noor talent!“ Täna istun ma üksinda meie Lõuna-Eesti talus klaveri taga ja laulan täiel häälel enda kirjutatud laule – lihtsalt enda rõõmuks. Ma kujutlen silme ees, kuidas mõni naaber kuuleb mind ja imetleb mu inglihäält… Jah, muidugi, see on sama, kui igatseda taga igavest noorust…
Ma kirjutan küll igal nädalal oma veergu, katsun maalida ja kingin oma CD-plaate tuttavatele, kellega ma pean sidet Facebookis ja keda ma pole kohanud aastakümneid. Kuid üks osa minust tahaks istuda tugitoolis ja lihtsalt nautida elu. Pole ju enam midagi, mida ma peaksin kellelegi tõestama. Aga ometi ei suuda ma peatuda ja elu rahulikult võtta. Olen nagu Jehoova tunnistaja, kes on leidnud lunastuse. Ja ma ei saa sinna midagi parata, aga minu meelest on meie lunastuseks päikeseenergia!
Juba mõnda aega olen ma püüdnud tõmmata valitsuseliikmete tähelepanu sellele, et alternatiivenergia pole lihtsalt hea idee, vaid see on vastus paljudele meie probleemidele. Mitmed olulised inimesed, kellega ma sel teemal olen rääkinud, on aru saanud, et Energy Smart teeb vajalikku asja, aga nad pole selles siiski väga kindlad. Ikka on esimeseks vastuseks, mis me sel teemal rääkides oleme saanud: „Aga Eestis ei ole piisavalt päikest!“ Kinnitan, et meil on rohkem päikeseenergiat kui Poolas või Saksamaal ja mõlemad riigid on kõvasti päikeseenergia tootmisesse investeerinud. Mulle tundub, et meie valitsus eelistab seda, et Soome lõpetab oma 1 mW päikeseinstallatsiooni enne meid! Siis ehk võetakse ka Eestis seda äri tõsiselt. Kui asi nõnda lõppeb, siis on soomlased põhjamaades autoriteedid päikeseenergia küsimuses, mitte meie.
Kui Eesti lõpuks suhtub tõsiselt alternatiivenergia küsimusse, siis võib juhtuda, et meil tuleb luua tohutul hulgal uusi töökohti. Sellest räägiti mulle, kui üks Rumeenia firma Energy Smartilt päikesepaneelide karkasside hinda küsis. Meie pakutud hind sobis neile, kuid see, et meie raamid on toodetud Hiinas, ei olnud neile vastuvõetav. Rumeenia kvalifitseerub EL-i subsiidiumidele vaid sel juhul, kui raamid ja paneelid on toodetud EL-i riikides. 
See pani meid mõtlema. Me kohtusime endise Võru aselinnapeaga ja mõne Lõuna-Eestist pärit metallitöölisega, et arutada, kas nad oleksid valmis tegema vajalikke tooteid Eestis. Sel juhul saaksime me rumeenlastele teha uue pakkumise.
Ma tean üht mööblifirmat, mis mõned aastad tagasi asutati 20 miljoni Eesti krooniga ja mis nüüd on pankrotis. Täna võib selle firma ära osta kahe miljoni krooniga. Seal võiks nüüd hakata tootma päikesepaneele.
Ma tahan öelda, et Eesti on praegugi täis tohutuid võimalusi, mida peab oskama ja tahtma ära kasutada.
Euroopa Liit vajab puhast energiat ja päikeseenergia on käes ilma rahata – see lausa kukub taevast otse sülle. Me võiksime luua uue puhta energia allika Euroopa Liidu jaoks, samuti tuluallika eesti talunikele ja maaomanikele.
Inglismaa investeeris alles hiljuti kõvasti alternatiivenergiasse tariifiga 6 krooni kW tund. Juba on Inglismaal käimas uus taastuvenergia ehitusbuum ja nemadki vajavad tooteid, mis on pärit ELi maadest, et saada toetust.
Skype´iga on Eesti näidanud, et ta on võimeline looma suuri asju, sama võiksime teha ka energia küsimustes.
Tallinna Tehnikaülikool on arendanud päikesepaneelide tehnoloogiat, aga edasimi-nekuks vajavad nad lisafinantse. Kõige rohkem oleks vaja arendada seda, kuidas hoida neid ressursse, mida kohe vaja ei lähe, et neid kasutada hiljem. Mõned läbimurded selles mõttes on tehtud juba Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis, kus on võetud kasutusele fotosünteesi põhimõtteid.
Teine täiesti iselaadne lähenemine päikeseenergia säilitamisele on kasutada liigset energiat, mida toodavad suvekuud, et soojendada maapinda hoonete all.
Me ei peaks seisma, müts peos, Euroopa Liidu ukse taga ja ootama põllumajandustoetusi, me peaksime ise tootma puhast energiat ja looma seotud majandusi ning teaduslikke läbimurdeid sel alal.
Franklin D. Roosevelt ütles pärast suurt depressiooni 1930-ndatel aastatel: „Me ei pea kedagi teist kartma kui iseend.“

Viido Polikarpus
Energy Smart OÜ
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo