Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Kõik muutub, aga mitte alati nii, nagu see meile meeldiks või nagu me sooviksime. 1807. aasta talvel oli miinus 40 kraadi Celsiuse ja ka Fahrenheiti järgi – selle temperatuuri juures näitavad mõlemad sama temperatuuri, leidis üksik karusnahakütt Yellowstone´i jõe ülemjooksul Põhja-Ameerikas kadunud maailma,  mis sülitas tuld ja tõrva. Yellowstone´i jõgi on isoleeritud kõrgplatoo, mis on ümbritsetud järskude mäetippudega ja ta on unikaalne seetõttu, et sügavalt maa seest tuleb sulakivim ebatavaliselt lähedale maa-pinnale. Kõige kuulsam geiser Yellowstone´is saadab 5000 gallonit vett, mis on kuumenenud 500 kraadini, viie miili sügavuselt maa seest 150 jala kõrgusele õhku iga 55 minuti järel. Viis tundub siin olevat maagiline number. Yellostone on tohutu suur vulkaaniline kraater, mis pole pikka aega pursanud ja on valmis seda tegema millal tahes. St Helena Põhja-Ameerikas purskas paar aastakümmet tagasi, põhjustades aastateks kauneid päikeseloojanguid. 2005. aastal avas maavärin Etioopias tohutu maalõhe, mille kohta teadlased arvavad, et sellest sünnib kunagi uus ookean. Maailma kontinendid, tektoonilised platood, tegutsevad elavalt. Praegu paistab olevat seismiliselt aktiivne Vaikse ookeani rannik, tulering, kus maavärinad üha suurema sagedusega on oma nägu näidanud. Seal, kus leiavad aset maavärinad, on oodata tsunamisid, mis tekitavad sama palju purustusi kui maavärinad. Yellowstone on näide sellest, kuidas loodus võib olla ajutiselt kontrolli all. Nagu meie eludki.
Kui ma õppisin San Francisco kunstiinstituudis aastail 1969–70, võis voodis lamades vahel tunda, kuidas see hakkab edasi-tagasi rappuma. Vahel juhtus seda mitu korda nädalas. Siis teatati raadio teel: “Jah, inimesed, meil siin väriseb… “ Igaüks võttis seda rahulikult, sest teati täpselt, mis juhtuda võib. Tavaliselt oli mul siis juba ette planeeritud, mida ma sel juhul teen ja kuhu ma jooksen, kui asi muutub tõsiseks. Aga minu seal olles ei juhtunud kunagi kurje maavärinaid, selliseid, nagu oli seal eelmise sajandi algul. San Franciscos pidavat kohutavad maavärinad leidma aset iga 80 aasta järel. Teadlaste arvates on mõlemad, nii Yellowstone kui ka St Andrea valmis peatselt ellu ärkama.
On kummaline, et kui me ise ei lase end õhku sõdades või tuumapommidega või kui me ei sure taudide ja grippide tagajärjel, siis teeb selle töö ära loodus. Ma pole viimasel ajal lugenud kirjutisi sellest, et maakera oleks ülerahvastatud. Kui ma õppisin keskkoolis, siis oli see üks populaarsemaid teemasid, millest räägiti ja kirjutati. Lugesin 1973. aasta ajakirjast Horisont (nr 6): „ Kiŝinjovi piirimaade idaservas toimub iga päev 30 maavärinat. Seal paikneb seismiline polügoon, kus tekitatakse kuni 9-pallise tugevusega tehismaavärinaid. Niimoodi uurivad õpetlased puistainestes “padjaga” varustatud vaiade käitumist maavärina tingimustes. Puistained summutavad maa-aluseid tõukeid nõkkuvajunud aladel, mille poolest on rikkad Moldaavia ja mõned teised meie maa piirkonnad.”
Eestis on tore elada sellepärast, et siin maa ei värise, nii palju kui mina tean. Meil pole ka orkaane, tornaadosid, mudalaviine – kui, siis ehk vahel kevade tulekul. Mida meil aga on, need on paar meteoriidikraatrit ja mõned UFO-dega seotud paigad. Eesti asub põlevkivimaardla peal, mida hoiab ülal põhjajää. Kui see jää globaalse soojenemise käigus sulab, siis meie maa mass tõuseb proportsio-naalselt. Seega vastupidiselt teistele kohtadele siin ilmas, mida globaalne soojenemine ähvardab, jääb Tallinn kuivaks sadamalinnaks ka siis, kui paljud teised tähtsad pealinnad on muutunud  Veneetsiateks.
Ja kuigi paistab, et me elame üsna ohutus paigas, paistis ometi, et mõni päev tagasi olnud minisula matab meid vee alla. Äsjane talv oli üks viimase aja külmemaid ja lumerikkamaid. Paar aastat tagasi olime hädas Tartu maratoniga, sest neid ei saanud pidada lume vähesuse tõttu. Nüüd on lund jällegi liiga palju.
Maailm muutub, nagu ta on seda alati teinud. Kõige suuremaid muutusi pole kunagi ette nähtud – näiteks seda, et Venemaast võiks saada meie suurim sõber. Jah, see oleks tõeline science fiction.

Viido Polikarpus
Energy Smart OÜ


Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo