Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Riia kaubanduskeskuse varingu kohta eelanalüüsi koostanud insener Toomas Kaljas ütles intervjuus Postimehele, et selliste õnnetuste vältimiseks on vaja inimesi, kes oma töö tegelikust sisust aru saavad.


On teada, et kaubanduskeskuse ehitust kontrolliti kaks päeva enne õnnetust ja ühtegi rikkumist ei tuvastatud. Kuidas on võimalik, et mingisuguseid märke, kasvõi pragusid, varingule ei eelnenud?

 

Kui rott läheb lõksu, siis ta kohe ei näe, et lõks talle pähe sajab. Samamoodi juhtus seal. Hoone kukkus kokku, kuna see oli põhimõtteliselt valesti projekteeritud. Projekteerimisvead on ilmselged, need torkavad silma. Kui tehti mõni ehitusviga, siis on see selle õnnetuse seisukohalt sekundaarne.

 

Probleem tekib siis, kui insenerid enam ei tea, kuidas tuleb projekteerida. Nad näevad, et keegi teeb ees midagi, ja kopeerivad seda. Teinekord nad teevad vigu, sest ei kopeerita kõike ja täpselt. Need vead on saatuslikud. Selleks et asja õigesti teha, tuleb teha kõike täpselt ja tunda eelneva eksemplari loogikat.

 

Tihtilugu ei saada aru väikestest nüanssidest, need maksavad hiljem kätte, kuigi nüansid ei maksa selle hoone juures midagi. Need on kõige odavamad osad, kui neid osataks teha õigesti. Lahendusena polnud sinna tehtud ühendus pädev. Lihtsalt ignorantsuse, teadmatuse või oskamatuse tõttu ei saadud adekvaatset lõpptulemust.

 

Küsimus on projekteerimise kultuuris – arvatakse, et me suudame head insenerid välja vahetada odavate arvutiprogrammide vastu. Aga tegelikult on vaja inimest, kes aru saab. Insenerid on tihtilugu moondunud raamatupidajateks, kes jälgivad, et arvud õigetesse valemitesse satuksid, aga ei saa aru, kas valem ise on õige või vale. Normi lugemise oskuse eest määratakse ka kaubanduslikud formaalsed pädevused. Sisuliselt antakse need lugemis- ja kirjutamisoskuse eest.

 

Vaja on insenere, kes saavad aru, miks mingi asi normi on kirjutatud ja kas norm ka kusagilt vigane on. Insener ei kasuta valemeid nagu raamatupidaja. Insener teeb valemeid. Probleem ongi selles, et need kaks asja on ajapikku segamini läinud. Arvatakse, et arvuti teeb meie eest töö ära.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo