Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Lugedes Vaba Eesti Sõna 29. augusti numbris Heljo Laev Lüsi artiklit “Kui Jõhvi põles”, meenuvad sellele eelnenud teised tuleõnnetused Eestis. Nii põles 1938 üks elamukvartal Tapal, minu vanaisa kodu ligidal.

Järgmisena on meeles (kui ma õieti mäletan) Vasknarva kiriku põlemine, vähemalt sellelaadiline teade oli ajalehes. Suurem häving tabas 12. mail 1939 Võõpsut, kui tuleroaks langes pool alevikku – 31 elamut. Võõpsu elanikkond oli siis umbes 500 ja asula kuulus tolkorral Võrumaa alla, praegu on ta osa Põlvamaast.
Vaevalt oldi sellest õnnetusest üle saadud, kui tosin päevi hiljem, 24. mail, puhkes suur tulekahju Petseris. Põles praktiliselt kogu linnasüda – 212 hoonet. Peavarjuta jäi 1500 elanikku. Kurvem aga oli, et tules hukkus üheksa inimest. Seda katastroofi mäletan hästi. Meie korterimajas Tartus asus kingsepatöökoda, kus väikese laua ümber töötasid omanik ja kaks abilist. Viimased kuulusid Tartu vabatahtliku tuletõrje koosseisu. Kui saabus häire Petserist, ruttasid mehed koos Tartu tuletõrjesalgaga Petserisse appi. Kui nad siis mõni päev hiljem tagasi ilmusid, oli nad puruväsinud ja ilmselt magamata. Üks ütles minu küsimuse peale: “Päris põrgu, päris põrgu…”
Paar nädalat hiljem sain ka ise Petseri varemeid näha, sest isa oli meile üürinud suveks väikese suvila Petseri külje all, Mõlnikovo külas. Pilt hävinud linnale oli üsna masendav. Tontlikult seisid ühe suurema kivihoone müürid keset tühjaks põlenud maaala.
Kuna hooned Eesti väikelinnades olid enamasti puuehitised, rajatud tihedalt üksteise kõrvale, siis olid sedalaadi tulekahjud mõistetavad. Oma osa mängis ka tuletõrjevahendite algelisus. Puudusid hüdrandid tänavatel ja vett saadi juhuslikest veekogudest või toodi kohale suure tankautoga. Seisund oli sama, mis Ameerikas 19. sajandil, kus Kaug-Lääne kullapalaviku ajal kiiruga kokkuklopsitud asulad sageli langesid tuleroaks. Muidugi pole tuli ainult mineviku või Eesti probleem. Ometi tundusid mainitud õnnetused nagu eelmäng Eestit 1939-40 tabanud traagikale.

 

Raul Pettai

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo