Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

wipunen

 

Asjade jada oli järgmine: 1) see foto sai tehtud (mitte "võetud") Soomes, Kuopios juulikuus 2019, mõeldes just teile, kallid lehelugejad, et saaks piltlikult esile tõsta väljendit "otsi andma".


2) Vähem kui kuu aega hiljem kukkus toosamune nutitelefon, millega foto jäädvustati, Kanadas Kotkajärvel paadisillalt Orujärve põhja, õnneks käeulatuskaugusele.


3) Veidi enam kui aasta hiljem ANDIS antud telefon Eestis, Põhja-Tallinnas OTSAD.

 

See ajendas meeles mõlkuvat fotot otsima välikõvakettalt (arvuti lisamälust), mida tänapäeva inimene kipub tillukese andmekohvrina üleilmareisidelgi kaasas kandma.


Väljend "andis otsad" on Eestis ülilevinud.

 

Laps esmane reaktsioon võiks olla "Mu telefon ei tööta!" ehk seda võiks pidada ka katki läinuks, kuigi "katki" kirjeldab pigem mõrasid ja kilde.

 

Vaas läheb katki, kukub puruks, "telefon on katki" tuleks taas pigem lapse suust, aga kui mingi asi lakkab töötamast, "ei funksi", veeres mu endagi imestuseks koheselt suust: "Mu telefon andis otsad!"


Kui paat või laev annab otsad ehk loobub kinnitustest, nööride või trosside abil, mis seda sildumiskohal  sadamas kinni on hoidnud, tähendab see,  et asutakse teele ning siit on tulnud piltlik võrdlus inimese lahkumisega siit ilmast, surmaga.

 

See ei ole kõige delikaatsem viis kirjeldada inimese teise ilma minekut ja matustel nii ei kõnelda, kuid piltlikult on see helge uus algus mööda sillerdavat vett.

 

Inglise keeles nimetatakse seda hetke kail "to cast off" ja seda võib sarnaselt kasutada millegi loobumise või ära viskamise puhul, (to cast off your old habits).

 

Laevad lahkuvad, inimesed lahkuvad ja ka abiks olnud masinad lahkuvad, annavad otsad, et purjetada väsinud ja katki läinud asjade maale puhkama – parimal juhul uuskasutusena mingis vormis uuesti tärgates, taaka (koormat) jätmata, taaki (laeva masti toetavat trossi) katkestamata.


Fotol on hästi näha 1907. a. ehitatud 18-meetrise aurulaeva “Wipuneni” kinnitus- ehk sildumisOTSAD ning ka nende otsas olevad OUD (aasad), mille abil otsad on kinnitatud kail oleva POLLARI külge.

 

“Wipuneni” kodusadam on Kuopio, kus lõbusõite teeb veel palju uhkeid vanu aerulaevu.

 

Need on olnud nii armastatud reisi- kui kaubalaevadeks Soome sisevetel Kuopiost Saimaa järveni ning sealt edasi 1876. a. valminud Saimaa kanalit pidi Soome laheni Viipuris. Laev andis otsad lahti öisel järvel ja särasid veel tuled mustas vees...

 

Foto ja tekst:
Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo