Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Meie perele algas põgenemistee 18. augustil 1944. aastal. Elasime Külitses Tartu lähedal. Mina olin emaga kodus, isa oli mobiliseeritud ja oli rindel Sinimägede juures. Ema oli hakanud leiba küpsetama. Järsku saabus isa koju.

IMG 5437

Ajakirjanduskooli algus, osalejad: Ilona Velez, Marianne Vanaselja, Katrin Haiba, Sirje Herder-Gold, Anu-Irja Ojamaa, Aivar Laur, Nora Riisenberg ja õppejõud Maarja Pärl-Lõhmus.  Fotod: Eve Saar / VES

Viimase ajal on tulnud mitmeid uudiseid Eesti raamatukogude kohta, küll plaanitakse kinni panna vanglaraamatukogu, küll üritatakse kooliraamatukogu ruumidesse mahutada innovaatilisemaid tegevusi, valdade liitmine on viinud mitmete väikeste raamatukogude sulgemise mõttele.

Säärane Göteborgi laevanduse ja laevatehaste tippaeg vältas veel 1960ndaisse aastaisse. Ja säärane oligi olukord, mida ma noore poisina 1950ndate aastate alguses kogesin. Hiljem, nagu teame, muutus Kagu-Aasia nagu plahvatuv konkurents ületamatuks. Ja hääbuski üsna kiirelt Göteborgi sadama kuulsus ja tulusus. Tänapäeval naudib Göteborgi sadam oma tohutute konteinerite ja tsisternide massidega ning tihedate Taani ja Saksamaa ühendustega (Stena Line), oma järgmist buumi, olles koos Landvetteri lennuväljaga strateegilise tähtsusega hub’iks mitte ainult Roosile, vaid tervele Põhja-Euroopale.

Minu sõbra Aksel Pilliroo mälestused laatsaretlaeva “Moero” hukkumisest. Aksel Pilliroog koos oma abikaasa ja perega olid meie pere kauaaegsed sõbrad. Aksel lahkus siit ilmast aastal 2004. Ta abikaasa 10 aastat hiljem. Järgnevaid mälestusi on Aksel mulle rääkinud palju kordi ja selletõttu leian need oma kohustuseks kirja panna kõikide nende inimeste mälestuseks, kes praegugi seal merepõhjas puhkavad.

foto1

Mis on pildil? Laste loomingus on võrratut universaalsust – kae seda, mis kõnetab! Sõltuvalt  kultuuriruumist, kulinaariaruumist, köögikommetest... võiks arvata, et eestlane näeb siin jämedajalgset seent ja unistab puraviku mekist (jalg on punane), kuid kübar on seenel siiski roheline valgete täppidega, mis ei tõota head. (Roheline kärbseseen on ingl. k. death cap.) Ent kas kanada noormeest, kes tolle jõulise taiese kunstikoolis maalis, inspireeris korilus või kook? Kipun arvama, et magus muffin, õigekeelsussõnaraamatu vastega: "keeksike"; täpsemini "väike ümmargune vormikook".

Värskeim statistika näitab, et alkoholi tarbimine Eestis on langenud viimase kümne aasta madalaimale tasemele, nagu selgub Eesti Konjunktuuriinstituudi uuringust. Hinnatakse, et alkoholitarbimine on ka praegusel tasemel (iga täiskasvanud elaniku kohta keskmiselt 10,1 liitrit absoluutalkoholi aastas) endiselt liialt kõrge ning tervisekahjustusi tekitav, kuid trend ise on tervitatav.

Kasvasin Göteborgi äärelinnas, sadamast kaugel. Aga mäletan hästi, kuidas mind väikese poisina 1950. aasta ümber võeti korduvalt käe kõrvale ja viidi Ameerika-kai äärde. Seal lehvitasime valge taskurätikuga kõrgel ookeanilaeva dekil vastulehvitavatele sugulastele ja perekonna sõpradele. Kõik nad lahkusid Rootsist – Ameerikasse ja Kanadasse, Göteborgi regulaarsetel laevaliinidel.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo