Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Sinu nimi iseloomustab Sind kõige paremini – mees kui kalju, igal ajal igas paigas: koolis ja ülikoolis (TPI elektriinsener 1959), tööl ja ka veel kõrges eas langevarjuhüppeid harrastades, põranda all, vanglas ja vabas riigis...

Maailm keerleb ümber inimeste ja kohtade. Kas oskame väärtustada inimesi ja erinevaid kohti piisavalt? Selleks, et väärtustada ja hoida kultuuriliinil, tuleb neid tunda, tuleb tundma õppida!

uyksik pahkel

Eesti metsa- ehk sarapuupähklitel sellist nokka küll pole! Mõni päev pärast avastust, Algonquin Pargi looduskeskust külastades, tutvustati sealgi liiki nimega Beaked hazel(nut), noisetier à long bec – eriti toreda prantsuskeelse nimega „pika nokaga pähkel”, Corylus cornuta. Enamus olid üksikud, aga mõned ka kaksikpähklid ning puudeteatmik näitas, et on ka n-ö „kolmjala” (või siis kolmnoka) variant, sarnanedes müstilise sümboliga, mis Karja kiriku laemaalingutel kujutatud. Augustist olid pähklid veel toored ja kui septembris läksin uuesti väikepuukest külastama, ei leidnud ainsamatki pähklit! Oravatel ja vöötoravatel oli suur lõikuspidu juba peetud.

Kalju Mätik lahkus järgmisesse ellu 2. oktoobril ehk umbes samal ajal, mil Eestis langes mitmel pool käesoleva aasta sügistalve esimene lumi. Vahtrapuude lehed kolletuvad eriti kirkalt sel aastal, õunte saak on tavalisest suurem olnud ja need õunad ise olla magusamad kui muidu. Ka põllumeeste saagid on tulnud üle keskmise, kuigi hind on kahjuks kehv. Ja Eesti kaudu rändavad suured linnuparved lõunasse.

71213

Sirje Helder Gold New Yorgi Eesti Majas peaminister Jüri Ratase vastuvõtul. Foto: välisministeerium

Uus maailm ja uued kombed saavad kõikjal võitu, aga on asju, mis jäävad püsima. Nii on see paljude rahvatraditsioonidega. Ka hingedeajaga. Sest ilm läheb ikka samamoodi õues pimedaks ja külmaks. Hingeeaja alguseks loetaksegi seda, kui hommikuti ja õhtuti on hingeõhk auruna suust välja tõuseb. Hinged saavad seeläbi nähtavaks. Ja mõtegi läheb sel ajal ikka lähedastele, kes siit ilmast on lahkunud, nende elule, kõigele heale, mida nad oma elus tegid ja millest meile tänapäevani abi ja tuge on.

merel

The photo shows my family fleeing, on September 22 1944, from the Noarootsi coast (near Haapsalu) aboard a small boat named "Ahti". This picture depicts the Ahti towing two boats filled with people. The engines of those boats would not start. The man in the center of the first boat, wearing a dark coat and a hat is my father, Ilmar Rakfeldt. My mother and my sisters were down below.

Raske uskuda, et eestlaste suurest põgenemisest on möödunud juba 75 aastat. Mul on nood päevad siiski eredalt meeles ja mälestus nendest vaevab tänini. Olgu siinkohal lühike ülevaade.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo