Sisukord
Sisene kasutajana
Anneta TNP Toetusfondi
Toeta siin Vaba Eesti Sõna!
Donate here to Vaba Eesti Sõna!
Otsing
Minu isiklikud mälestused Illa Toompuust, kes lahkus meie keskelt, olles ainult 108 aastane
Maie ja Illa Eesti Majas 6. oktoobril 2012. Foto: erakogu
Olin kahjuks eestlaste seltskonnast loobunud üle 20 aasta, aga läksin tagasi aastal 1993.
Aeg-ajalt oli mul huvi raamatupidaja olla meie Eesti Luteri Kirikus, Lakewoodi Eesti Arhiivis ja võtta osa Lakewoodi Eesti Maja juhatuse tööst.
- Details
- Published: April 11 2021
Sõnavabadus ja vastutus
Lugedes 1. aprillil 2021.a. ilmunud artikleid Toompeal ja internetis jätkuvad meeleavaldused politseiriigi seaduse vastu ja Anneli Rõigase lugu „Aga kuhu ma oma lehmad panen...“ Uus aeg, uus režiim, uus moraal tasub silmas pidada VESi hoiatust “Tähelepanu! Vaba Eesti Sõna EI VASTUTA, kui autori poolt antud informatsioon ei vasta tegelikkusele“, lk 6.
- Details
- Published: April 11 2021
Miline on olnud Eesti inimese põhiseaduslik suhe 100 aastat tagasi?
Maarja Pärl-Lõhmus
Kui me tahame päriselt mõista, kuidas toimib Eesti ühiskond, millel on rajanenud eestlus Ameerikas ja mujal maailmas, peaksime pöörama tähelepanu, millel põhineb me ühiskond, millistel kokkulepetel põhineb meie Eesti Vabariigi esimene põhiseadus anno 1920.
Eesti juristid 20. sajandi algul pidid ühe aastaga looma suurte ühiste printsiipide alused, millest KÕIK Eesti Vabariigi kodanikud sooviksid ja tahaksid ühiselt lähtuda.
- Details
- Published: April 11 2021
Piiskoppide läkitus Kristuse ülestõusmise pühal, 4. aprillil 2021
Aga kui hingamispäev oli möödas ja hakkas juba koitma nädala esimese päeva hommikul, tulid Maarja Magdaleena ja teine Maarja hauda vaatama. Mt 28:1
Kui sageli oleme astunud sisse kalmistu väravatest, möödunud kümnetest ja kümnetest haudadest, et jõuda rahupaika, kuhu on maetud meie lähedased – eelnevad põlvkonnad ühes oma lootuste ja unistustega.
- Details
- Published: April 11 2021
Eestlased mängivad siiamaani üht kosmilist riitust. See on jaanituli.
Argo Moor, kultuuriantropoloog
Evolutsioon on kuidagi niimoodi läinud, et oleme suhtlemisgeeniused, aga meie maailmatajumine on pigem lihtsustav ja primitiivne.
Ja võib-olla mingit valmis maailma polegi olemas, põhjendab antropoloog Argo Moor intervjuus Maalehele, miks talle ei meeldi väga rääkida, milline maailm on, vaid et kuidas seda on tõlgendatud.
Eesti ühiskonnas üha korduvat diskussiooni, mis isegi käibetõeks kujunenud, et me oleme vähereligioossed, aga väga ebausklikud, peab antropoloog Argo Moor sügavalt valeks, kirjutab Margus Mikomägi.
- Details
- Published: April 11 2021
“Aga kuhu ma oma lehmad panen...” Uus aeg, uus režiim, uus moraal
Anneli Reigas (Rõigas)
Laulva revolutsiooni tuules aegu tagasi juhtus selline lugu. Minu töötelefonile Tallinnas toonases Ajakirjandusmajas helistas üks naine, ütles, et ta on eestlane Siberist ja soovis kohtuda.
Kokkulepitud ajal meie toimetuses kohtusimegi. See armas eesti naine, kes oli aastakümnete eest sattunud Siberisse, aga erinevalt tuhandetest eestlastest polnud sealt tagasi Eestisse kolinud, rääkis ära oma loo.
- Details
- Published: April 04 2021
MÄRKMIK. Tihe tibusadu
"Küll on tore, et need pajutibud nii kõrgel on, siis keegi ei saa neid võtta," ütles Mari, kui olime jõudnud männikuni Ehitajate tee ääres, seal, kus lõpeb Mustamäe ja algab liivane Nõmme nõlv. Olin neid näinud juba kaugelt, kui autoroolis sealt mööda kulgesin, sest mummukesed paistsid tumedate mändide foonil eriti silma. Nende all seistes mõjusid vihmapiiskadest sädelevad tibukesed nagu lai kevadine lumi. Foto: Riina Kindlam
Olin ise ka hakanud muret tundma, et see pole niisama, kui linnas inimesed murravad kojuvõtmiseks igalt poolt urbadega pajuoksi, vaid jätab oma jälje.
- Details
- Published: April 04 2021
Eestlaste oma ajalugu
Marika Mägi,
arheoloogiadoktor; SA Osiliana, Tallinna ülikool
Marika Mägi. Foto: erakogu
13. sajandi ajaloost arusaamine on keeruline ning Läti Henriku kroonikat tuleb lugeda kriitilise pilguga, väidab arheoloogiadoktor Marika Mägi Postimehes ilmunud essees.
Viimasel paaril kuul on noor ajaloolane Kristjan Oad tulnud lagedale tervelt kahe ajaleheartikliga (“Muistne vabadusvõitlus on müüt. Kust me teame, et sakslased vallutasid 13. sajandil Eesti?” EPL ja “Kas Muinas-Eesti valitsejad olid kristlased ja lõid oma münte? ERR, ilmunud ka VESis), mis on Eesti varasema ajaloo huviliste seas tekitanud täiemõõdulise tormi veeklaasis.
Võin kohe öelda, et ka mina ei nõustu mitme oma juhendatava konkreetsema järeldusega ning võiks osutada ka mõningatele, vahel argumentatsiooni jaoks üsna olulistele puudujääkidele, näiteks mis puudutab Varbola linnuse funktsiooni või võrdlust teiste Läänemere maade linnustega.
Aga need on üksnes finessid, enamiku kritiseerijate jaoks näivad Kristjani probleemid paiknevat hoopis mujal.
- Details
- Published: April 04 2021
Tellimine
"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.
Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.
Toeta ajalehte
Toeta siin Vaba Eesti Sona!
Donate here to Vaba Eesti Sõna!